tisdag, juli 25, 2017

5 Ny strategi för investmentbolag

De senaste 12 månaderna så har allt nytt sparande hamnat i vår Magic Formula-portfölj. Den har nu vuxit sig tillräckligt stor för att nu få klara sig själv framöver och framtida insättningar kommer därför riktas åt annat håll. Efter att ha sneglat på den eminenta sidan www.ibindex.se ett tag så har vi kommit fram till att vi borda vikta upp vår andel av investmentbolag betydligt. Fram till nu så har portföljens enda investmentbolag varit en liten post i Bure, men även Investor, Ratos och Industrivärden har varit temporära besökare under gångna år.

IBIndex

Sidan www.ibindex.se (IB = Investmentbolag) har skapat ett index som sedan 2014 följer utvecklingen på (vissa) investmentbolag på Stockholmsbörsen. I dagsläget ingår det 15 bolag i indexet och de viktas baserat på nuvarande substansrabatt/substanspremie där högre rabatt innebär större vikt. Omviktningen sker en gång per dag och indexets utveckling beräknas på "gårdagens" viktning.

Se nedan för IBindex (gröna kurvan) utveckling jämfört med omx under samma period.
Sedan indexet startade den 3'e mars 2014 så har indexet presterat långt över omx. (Graf från www.ibindex.se)


Portfölj i portföljen

Planen vi nu har antagit är att öka andelen investmentbolag till cirka 25% av totala portföljvärdet, och vi gör det i vår redan existerande KF för att inte sprida ut innehaven i fler depåer. Det gör det lite svårare att följa upp utvecklingen för strategin specifikt. men med lite Google doc-trixande så ska det inte vara omöjligt.

Att nå 25% innebär troligen att något eller några års nysparande läggs i investmentbolag, men vilka och hur mycket i varje?

Framtidsplanens IBindexvariant

Att vikta om varje dag är inte ett alternativ för oss. Framförallt så skulle det bli alldeles för dyrt i courtageavgift och dessutom så skulle det ta för mycket tid. Istället så har vi valt att vikta om en gång i månaden, när månadens nysparande landar på kontot.

Dessutom så har vi valt att plocka bort ett antal av de investmentbolagen som IBindex följer. En viss form av egen fri vilja måste ju få råda, och efter många kvällars funderande så klarade sig följande bolag kvar i listan:

Bure Equity
Creades A
Industrivärden C
Investor B
Kinnevik B
Latour B
Lundbergföretagen B
Melker Schörling
Öresund
Svolder B
Traction B

Men vi går ifrån IBindex på fler sätt än så. Framförallt så har vi en egen formel för viktningen inom portföljen. Istället för att använda substansrabatten/premien så räknar vi ut skillnaden mellan nuvarande och 3års medelrabatt/premie. Tanken är att på så vis vikta mot avvikelser snarare än konstanter. Vissa investmentbolag har ju historiskt alltid (nästan) haft höga rabatter medan andra haft premier, och att vikta mot dessa rakt av tycker vi inte känns helt rätt.

När vi startade vår strategi såg det då ut som följer:

InvestmentbolagNu3 årAvvikelse
Melker Schörling4.10%-5.86%9.43%
Investor B17.06%13.93%3.13%
Kinnevik B14.48%12.00%2.48%
Svolder B6.10%4.65%1.45%
Bure Equity10.78%9.43%1.35%
Industrivärden C8.97%13.30%-4.33%
Öresund-16.66%-8.66%-8.00%
Creades A0.02%8.88%-8.86%
Lundbergföretagen B-9.69%1.09%-10.78%
Traction B-0.29%14.04%-14.33%
Latour B-13.11%2.05%-15.16%

Vi kan nu se att ungefär hälften av bolagen handlas till en något högre rabatt än normalt, med Melker Schörling som det bolag som sticker ut mest. Just Melker Schörling har tidigare handlats till ganska hög premie, en premie som på senare tid har vänts till att bli en rabatt på dryga 4%. 

Vi kan också se att majoriteten (6 av 11) av bolagen handlas över sina historiska rabatter, och Latour är där extremen av dem.

Vår nästa regel är att aldrig köpa ett investmentbolag som handlas till en rabatt över den historiska rabatten. Det innebär att vi nu har 5 bolag kvar. Dessa viktas sedan med hjälp av differensen:

InvestmentbolagNu3 årAvvikelseViktning
Melker Schörling4.10%-5.86%9.43%23.18%
Investor B17.06%13.93%3.13%19.76%
Kinnevik B14.48%12.00%2.48%19.41%
Svolder B6.10%4.65%1.45%18.85%
Bure Equity10.78%9.43%1.35%18.80%


Sammanfattning av strategin

Varje månad utför vi en ombalansering där vi:

a) Utgår ifrån en lista av'godkända' investmentbolag
b) Aldrig köper investmentbolag till premie
c) Endast köper investmentbolag som handlas till bättre rabatt än 3-årssnittet
d) Viktar investmentbolagen baserat på avvikelsen mot den historiska rabatten

För att se hur pass framgångsrik strategin är så kommer vi att jämföra den mot IBIndex och OMX, och då det är en långsiktig plan så är det även på lång sikt som avgörande kommer att fällas :)





5 kommentarer:

  1. Vad kul att ibindex har inspirerat er! Mycket intressant med eran egna strategi för viktning och urval, lycka till :)

    Johan på ibindex.se

    SvaraRadera
    Svar
    1. IBIndex är klockren för den som vill ha snabb överblick över investmentbolag och dess innehav. Hatten av för en mycket användbar sida! :)

      Radera
  2. Tack för en bra artikel och bra input, jag har experimenterat med ngt liknande sedan årsskiftet. Samma 11 bolag som du valt ut men köper månadsvis alla som har rabatt, men viktat på rabattens storlek. Ska fundera lite på din metod med jämförelse mot 3-års snittet.

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack för din kommentar!

      Att använda rabattens storlek ser ju ut att ha fungerat bra om man tar IBIndex som exempel, så det är nog en vinnande plan du redan har.

      Vår strategi att använda avvikelsen är ett mer osäkert kort då vi inte vet om teorin kring regression mot medelvärdet stämmer när det gäller rabatter och investmentbolag :)

      Radera
  3. Intressant metod. Undrar hur du gör viktningen mellan de bolag som du köper. Spontant känns det som liten skillnad mellan bolagen (18,80%-23,18%) när avvikelsen varierar mycket mer (1,35%-9,43%).

    SvaraRadera